ГРП: пристрій, види, сфера застосування

Газорегуляторні пункти (ГРП, ШГРП)

ГРП- комплекс, призначений для редукування вхідного тиску газу до встановленого значення і стабілізації його на виході. У ньому газ проходить очистку від механічних частинок, підтримується на заданому рівні вхідний і вихідний тиск газу, його температура, також може враховуватися його витрата. З метою недопущення можливих стрибків тиску газу перед подачею кінцевим споживачам, ГРП оснащують запобіжними клапанами.
Більш детальніше про газорегуляторні пункти обладнають майже завжди однаковим обладнанням. Вони мають відмінності тільки в розташуванні: ГРП залежно від виконання розміщують в окремих будівлях, в промислових будівлях, в спеціальних шафах, на опорі, ж-б фундаменті, ГРП також встановлюють в будинках, де розташовані споживачі.
Газорегуляторні пункти за рівнем тиску на вході ділять на:
  • ГРП середнього (понад 0,005—0,3 МПа);
  • ГРП високого (понад 0,3—1,2 МПа) тиску.
Прилади, що відключають ГРП, які розміщуються в прибудованих до будинків приміщеннях, а також в шафах, встановлюються на відстані менше п'яти метрів від зовнішніх підземних газових мереж. Згідно норм, роботи регулюючих пристроїв і КВП в зимовий час, в приміщенні, де встановлено ГРП слід підтримувати плюсову, температуру (не менш + 5 °С). Опалення газорозподільного пункту може бути водяним або паровим. При установці в ГРП котла опалення його потрібно розміщувати в ізольованому приміщенні, з власним виходом. Стіна, що відокремлює його від технологічного приміщення, повинна бути глухий, газонепроникної і протипожежної, мати межу вогнестійкості не менше 2,5 години. Приміщення ГРП повинні бути обладнані постійнодіючої вентиляцією, з триразовим повітрообміном на годину.
Технологічна лінія ГРП (ШГРП) має таку послідовність обладнання (по ходу газу): запірний клапан - фільтруючий елемент - запобіжний запірний пристрій - редуктор тиску - запірний клапан. Також, кожен ГРП (ШГРП) зобов'язаний комплектуватися запобіжним скідних пристроєм, що підключається перед вихідним газопроводом. Кількість технологічних ліній з урахуванням витрат газу і режиму його споживання в кожному окремому випадку по-різному, в середньому вона становить від однієї до п'яти ліній. У разі, якщо в ГРП (ШГРП) тільки одна лінія, на час її перевірки, а також ремонту газового устаткування для безперебійного постачання споживачів газом, проектують додатковий газопровід або байпас з 2 послідовними запірними клапанами.
Газорегуляторні пункти бувають одно- або двоступінчастими. Одноступінчаті ГРП передбачають зниження вхідного тиску газу до вихідного одним регулятором. Двоступеневі забезпечені двома послідовно встановленими регуляторами. Перший знижує вхідний тиск до встановленого проміжного, другий редукує його до вихідного значення.
Редуктор тиску 1 ступені забезпечується фільтруючим елементом і запобіжним запірним пристроєм, редуктор на 2 ступені фільтром може не комплектуватися. 1-ступінчасті схеми використовують при різниці тиску на вході і виході до 0,6 МПа, при більшому перепаді рекомендується вибирати двоступенева виконання. Вимірювання різниці тиску на фільтрі здійснюють відображає і самописний диференціальні манометри.
Коли подача газу здійснюється 2 різним споживачам, які споживають газ того ж або неоднакового тиску, ГРП можуть мати 2 або більше технологічних ліній. В даному випадку ГРП заплановані на один вхід, який живить всі лінії, і 2 виходи - кожен для свого споживача. З урахуванням витрат і тиску газу для кожного окремого споживача, ГРП постачають однієї (з обвідний лінією) або дві (з редуктором) лінії.
З огляду на призначення ГРП і ШГРП можуть здійснювати облік (в промисловій системі газопостачання) або не здійснюють облік (у побутовій системі газопостачання) витрати газу. Відображає манометр монтують на обвідної лінії між 2 запірними клапанами.
ГРП з одним ступенем редукції спроектований з однієї технологічної лінією з урахуванням витрат газу за допомогою двох ротаційних лічильників, а також забезпечений редуктором тиску.